fbpx

Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy?

Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy ?

Kupiłeś działkę i chcesz jak najszybciej postawić na niej domek letniskowy? Zastanawiasz się od czego zacząć ? Możesz być nieco zdezorientowany – to całkowicie naturalne. Sprawdź, co musisz i zrobić i jakie prace należy wykonać, by przygotować podłoże pod swój wymarzony domek letniskowy.

Na pewno już wiesz, że postawienie domku letniskowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale w dalszym ciągu musisz zadbać o dobre przygotowanie gruntu pod swoją inwestycję. Przygotowanie podłoża pod domek letniskowy nie jest skomplikowane, ale do tematu należy podejść, ze szczególną starannością. Dlaczego ? Odpowiedź poniżej.

Fundament to podstawa

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Prawie każdy obiekt budowlany posiada fundament, gdyż musi mieć element konstrukcyjny przenoszący obciążenie na grunt. Fundamenty mogą być wykonywane z bardzo różnych materiałów (np. drewno, beton, kamień). Mogą też być w różny sposób wykonane (np. murowane, płytowe), jak również mogą być posadowione na różnych poziomach lub mogą być typu głębokiego (pale). Mogłoby się wydawać, że domki letniskowe przez swoje niewielkie gabaryty i stosunkowo niewielką wagę w porównaniu do całorocznych domów mieszkalnych, nie potrzebują fundamentów. Nic bardziej mylnego.

Jak zrobić podłoże pod domek mobilny ?

Przygotowanie podłoża pod mobilny domek letniskowy jest konieczne bez względu na rodzaj wybranego fundamentu. Na wstępie, należy się skupić na wyborze odpowiedniej części działki. Najważniejsze, by wybrany obszar był suchy. Następnie, podłoże na którym stanie nasz domek musi zostać dokładnie oczyszczone z kamienia, korzeni oraz innych pozostałości roślinnych, blokujących możliwość uzyskania płaskiej powierzchni. Jeśli grunt jest miękki i grząski, przed przystąpieniem do dalszych prac trzeba zadbać o jego odpowiednie utwardzenie. Wymiary przygotowywanego podłoża powinny być takie same, jak wymiary zamawianego przez nas domku letniskowego. Kolejnym krokiem będzie wykonanie wykopu. Wykop możemy wykonać ręcznie lub mechanicznie za pomocą koparki (wystarczy wykop o głębokości 25 cm).  Kolejnym krokiem w stronę przygotowania podłoża pod domek letniskowy będzie wyłożenie warstwy ok. 7 cm. piasku. Na warstwie piasku należy umieścić geowłókninę i przysypać ją kolejną warstwą piasku, mniej więcej o grubości 5-7cm. Kolejną warstwą będzie tłuczeń. Najpierw należy wysypać około 10 centymetrów wariantu o dużej frakcji, a następnie wybrać wariant drobniejszy. Koniecznie należy pamiętać o użyciu zagęszczarki po każdej z warstw, aby wyrównać i utwardzić ziemię. To stworzy stabilne podłoże pod nasz domek letniskowy. Tak przygotowane podłoże będzie stanowić bazę pod wybrany przez nas fundament np. bloczki betonowe.

Jak wypoziomować teren pod domek letniskowy ?

Podczas przygotowywania podłoża pod domek letniskowy nie można zapomnieć o odpowiednim wypoziomowaniu terenu. W przypadku mniejszych działek można skorzystać z klasycznej poziomicy murarskiej, ale w tym celu można również skorzystać z niwelatora. Nie warto pomijać tego kroku, ponieważ nierówna powierzchnia gruntu lub fundamentu może opóźnić budowę wymarzonego domku. Wiedząc, jak przygotować podłoże pod całoroczny domek letniskowy, warto zastanowić się nad montażem odpowiednich fundamentów. Poniżej wymieniamy najczęściej wybierane opcje przez inwestorów.

Czy domek letniskowy można postawić na bloczkach betonowych ?

Jak najbardziej tak. Najprostszym i równocześnie najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie bloczków pod domek letniskowy. Możemy tu mówić o fundamencie punktowym. Betonity (tak inaczej nazywamy bloczki betonowe) rozstawiane są na linii obrysu domku i wzdłuż legarów w niewielkich odległościach od siebie, zapewniając optymalny rozkład ciężaru konstrukcji. Najbardziej popularne i najczęściej używane bloczki betonowe to B15 i B20. Bloczki betonowe odporne są na warunki atmosferyczne i wilgoć. Można je zakupić w marketach budowlanych w korzystnej cenie. Przed ułożeniem bloczków betonowych, podłoże należy przygotować według powyższej instrukcji.

Kiedy nie stosować bloczków betonowych ?

Fundament punktowy z bloczków betonowych ma swoje ograniczenia – nie powinien być stosowany na gruntach podmokłych i niestabilnych. Fundament z bloczków betonowych można wykonać samodzielnie w szybki i łatwy sposób, istnieją jednak inne alternatywy dla bloczków betonowych. Sprawdźmy jakie.

Czy domek letniskowy można postawić na stopach fundamentowych ?

Fundament pod domek letniskowy może być również wykonany z tzw. stóp fundamentowych. Stopy fundamentowe stosuje się pod pojedyncze słupy lub pod kilka słupów, które są rozstawione w niedalekiej odległości od siebie. Najczęściej mają kształt prostopadłościanu o podstawie kwadratu lub prostokąta. Stopy fundamentowe mogą być betonowe lub żelbetonowe (jeśli grunt jest słaby). Stopy fundamentowe, wykonane w poprawny sposób, będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo i trwałość nawet przy większych powierzchniach domków letniskowych. Zaletą takiego sposobu fundamentowania jest również zapewnienie skutecznej izolacji termicznej od gruntu. Domek letniskowy można ustawić bezpośrednio na stopach fundamentowych lub dodatkowo ustawić na nich bloczki betonowe. O tym, jak wysoko ma zostać posadowiony domek, decyduje inwestor.

Domek letniskowy na płycie fundamentowej

Solidne podłoże pod domek letniskowy zapewni płyta fundamentowa. Płyta fundamentowa zagwarantuje równomierne przekazanie obciążenia z budynku niezależnie od rodzaju gruntu, który występuje w miejscu posadowienia, tym samym ułatwiając późniejsze wypoziomowanie.

Jak wykonać płytę fundamentową pod domek letniskowy ?

Aby płyta była poprawnie wykonana w przygotowanym wykopie poza warstwą piasku i włókniny należy wykonać deskowanie. Wybierając płytę fundamentową, powinniśmy także pamiętać o położeniu warstwy hydroizolacyjnej. Można do tego użyć np. folii budowlanej. Ostatnim etapem będzie wykonanie zbrojenia płyty fundamentowej np. w formie siatki stalowej. Zwieńczeniem prac nad podłożem, będzie wylanie betonu oraz czekanie, aż bezpiecznie wystygnie. W większości domków letniskowych montowana jest kanalizacja i zakładana jest instalacja elektryczna. Wybierając płytę fundamentową, już na etapie projektowania koniecznie trzeba przewidzieć, w którym miejscu będą znajdować się przyłącza. Przykładową realizację inwestycji na płycie fundamentowej znajdziesz tu: [link].

Jaki fundament wybrać pod dom letniskowy ?

Poszczególne fundamenty różnią się sposobem i ceną wykonania. O ile bloczki betonowe można położyć samemu i nie płacić za robociznę, o tyle w przypadku płyty fundamentowej zazwyczaj niezbędna będzie pomoc profesjonalistów. Choć płyta fundamentowa jest droższa od wymienionych wcześniej dwóch, innych opcji, to bez dwóch zdań jej jakość idzie w parze z poniesionymi kosztami i stanowi gwarancję zadowolenia przyszłych klientów. Ostateczny wybór należy do ciebie.

Budowa domku letniskowe musi zostać poprzedzona odpowiednim przygotowaniem podłoża pod powstający budynek. Nie w każdym przypadku konieczne jest oczywiście wylewanie fundamentów, jednak bez względu na typ wybranego przez nas projektu, finalnie musi on spełniać wymogi w zakresie stabilności oraz bezpieczeństwa użytkowania. Część robót związanych z przygotowaniem podłoża pod domek letniskowy można wykonać samemu we własnym zakresie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie odpowiednio przygotować podłoża pod domek letniskowy, powinieneś zlecić tę czynność fachowcom.

Pozostałe artykuły z kategorii
Masz pytania?
Napisz do nas - odpowiemy w ciągu XX godzin.
Letniskowo sp. z o.o.
ul. Elewatorska 29, 15-620 Białystok
KRS: 0001024501, NIP: 5423465217, REGON: 524717637
Zapoznaj się z naszą ofertą
Zainspiruj się gotowymi rozwiązaniami naszych domów. To one mogą stanowić podstawę do realizacji Twojego indywidualnego projektu.
Jak przygotować podłoże pod domek letniskowy?